Ghiduri

Câte calorii are o lingură de ulei?

un cântar de bucătărie cântărește o sticlă de ulei lângă o tigaie cu ulei rămas
Un cântar de bucătărie cântărește o sticlă de ulei lângă o tigaie cu ulei rămas

Câte calorii adaugă uleiul de gătit la mâncare?

Câte calorii are o lingură de ulei? O lingură rasă de ulei de gătit, indiferent de tip, are aproximativ 120 kcal, pentru că uleiul are 884 kcal la 100 g, iar o lingură cântărește 13,5 g. Ce ajunge efectiv în farfurie este doar o parte din asta. O tigaie cu legume sotate păstrează aproape tot uleiul turnat. O șnițel prăjită și tamponată cu șervețel păstrează doar o fracțiune. Soluția e să cântărești sticla de ulei înainte și după gătit, apoi să scazi ce a rămas în tigaie.

De ce te încurcă uleiul din tigaie când numeri caloriile?

O lingură de ulei arată la fel indiferent dacă ajunge în farfurie sau rămâne în tigaie. Aici e problema. Caloriile sunt fixe în funcție de greutate, dar greutatea care ajunge efectiv în mâncare nu e deloc fixă.

Baza de date USDA pentru uleiul de măsline arată 884 kcal la 100 g. O lingură rasă de ulei cântărește 13,5 g, deci acea lingură are aproximativ 120 kcal (USDA FoodData Central). Cifra asta nu se schimbă niciodată. Ce se schimbă este cât din conținutul lingurii absoarbe efectiv mâncarea.

O poză cu o tigaie de legume nu poate arăta asta. Vede tăiței lucioși sau o șnițel rumenită, nu gramele de grăsime absorbite față de gramele rămase pe fundul tigăii. A ghici „puțin ulei" ca 40 kcal sau 400 kcal e de fapt o presupunere despre absorbție, nu despre ulei în sine.

Câte calorii are o lingură de ulei de gătit și uleiul rămas în tigaie mai contează?

Pornim de la cifra care nu se mișcă. Uleiul de măsline, floarea-soarelui și rapiță au 884 kcal la 100 g, iar o lingură americană standard cântărește 13,5 g, deci aproximativ 119 până la 120 kcal per lingură (USDA FoodData Central, ulei de măsline). Cifra rămâne aceeași fie că uleiul merge în tigaie, într-un dressing sau într-o marinată. O linguriță, la o treime dintr-o lingură, ajunge la aproximativ 40 kcal.

Untul e diferit: 717 kcal la 100 g, iar o lingură cântărește puțin mai mult, 14,2 g, deci aproximativ 102 kcal (USDA FoodData Central, unt fără sare). Untul are apă și solide din lapte pe care uleiul nu le are, deci energia per gram e mai mică, deși lingura e ceva mai grea.

Mâncarea primește doar caloriile din uleiul pe care l-a absorbit efectiv, nu caloriile din tot ce ai turnat în tigaie. O rețetă care cere două linguri de ulei nu pune 240 kcal în farfurie. Pune atâtea din acele 240 kcal câte a absorbit mâncarea, plus ce se vede lipit de fel la final.

Pentru o tigaie sotată, răzuită direct în farfurie cu o spatulă, aproape tot uleiul ajunge la mâncare. Pentru o bucată prăjită scoasă și tamponată, cea mai mare parte rămâne în urmă. Diferența dintre aceste două scenarii explică de ce o tigaie de legume estimată dintr-o fotografie poate greși cu sute de calorii.

Cât ulei absoarbe de fapt mâncarea prăjită?

Absorbția depinde de aliment și de tipul de ulei, nu de o rată universală. O analiză științifică peer-reviewed despre uleiurile de prăjit are cifrele. Cartofii prăjiți în ulei de rapiță absorb circa 12% din greutatea lor ca ulei. Aceiași cartofi prăjiți în ulei de soia sau porumb absorb 23% până la 24% (Mahmud et al., Heliyon, 2023).

Aceeași lucrare enumeră creșterile de conținut gras pentru alimentele prăjite în baie de ulei. Cartofii prăjiți urcă de la circa 0,2% grăsime cruzi la până la 14% după prăjire. Chipsurile de cartofi pot ajunge la 40% grăsime. Pulpele de pui trec de la circa 2% la 18%, iar fileurile de merlan de la circa 1% la 10,5% (Mahmud et al., 2023).

Conținutul de grăsime înainte și după prăjirea în baie de ulei, pe aliment
  • Înainte de prăjire
  • După prăjire
Cifrele din grafic
Înainte de prăjireDupă prăjire
Cartofi prăjiți0,2%14%
Pulpe de pui2%18%
Fileuri de merlan1%10,5%

Mahmud et al., Heliyon 2023

Aceste cifre se aplică doar la prăjirea în baie de ulei, și doar pentru alimentul și uleiul testate. Nu pot fi transferate la o tigaie sotată acasă, unde uleiul nu acoperă niciodată complet mâncarea, iar cea mai mare parte ajunge răzuită în farfurie, nu absorbită în structura alimentului.

De ce o tigaie sotată păstrează aproape tot uleiul, iar o prăjeală pierde majoritatea?

Mecanismul ține de umiditate, nu de timpul petrecut în tigaie. Cercetările despre prăjirea în baie de ulei descriu uleiul pătrunzând în mâncare mai ales pe măsură ce se răcește. Înlocuiește apa evaporată în timpul gătitului, umplând spațiul lăsat de abur (Bouchon, Advances in Food and Nutrition Research, 2009).

Asta explică de ce alimentele pane, cu umiditate mare, absorb mult mai mult ulei decât un aliment cu suprafață mică de pierdut apă. O șnițel pane sau un cartof tăiat subțire au multă suprafață pentru ca apa să iasă și uleiul să îi ia locul. O bucată de carne rumenită la grătar nu are asta.

O tigaie sotată sau cu legume nu trece niciodată prin ciclul acela de răcire și reumplere ca la prăjirea în baie de ulei. Uleiul rămâne mai ales ca un strat pe suprafață, iar straturile ajung răzuite în farfurie odată cu mâncarea. De aceea diferența dintre „a păstrat uleiul" și „a pierdut uleiul" ține mai mult de metoda de gătit decât de lista de ingrediente.

Cum cântărești sticla de ulei înainte și după gătit?

Cântărește sticla de ulei pe un cântar de bucătărie înainte să începi să gătești, notează gramele, apoi cântărește-o din nou după ce ai terminat de turnat. Diferența e exact cât ulei a ieșit din sticlă, fără ghicit.

Dacă o bucată prăjită e scoasă și tamponată, poți cântări și ce a rămas în tigaie odată răcit și răzuit pe o farfurie. Scazi asta din cât a ieșit din sticlă, iar ce rămâne e uleiul pe care l-a păstrat mâncarea.

Pentru o tigaie sotată sau cu legume, răzuită direct în farfurie fără nimic lăsat în urmă, cantitatea totală ieșită din sticlă e cea de notat. Această metodă evită întreaga dezbatere despre procentul de absorbție. Cititorul nu are nevoie de o rată publicată pentru felul lui exact, doar de două cântăriri și o scădere.

Un exemplu calculat: cântărirea sticlei înainte și după

Cantitățile de ulei de mai jos sunt ilustrative, alese să se împartă exact; cifra de kcal per gram este sursă verificată.

Să presupunem că o tigaie cu legume pornește de la o sticlă de 940 g. După gătit, sticla cântărește 920 g, deci 20 g de ulei au ieșit din sticlă. Tigaia e ștearsă și răzuită în farfurie, fără nimic măsurabil rămas.

Un exemplu calculat: cântărirea sticlei înainte și după
Etapă Greutate Ulei contabilizat
Sticla înainte de gătit 940 g n/a
Sticla după gătit 920 g 20 g turnați
Ulei rămas în tigaie 0 g 0 g au rămas
Ulei mâncat odată cu felul n/a 20 g

La 884 kcal la 100 g (USDA FoodData Central), 20 g de ulei înseamnă 20 ÷ 100 × 884, adică aproximativ 177 kcal. Asta e cifra de adăugat la înregistrarea tigăii cu legume, pe lângă ce aduc legumele și proteina.

Acum comparăm o șnițel prăjită din aceeași sticlă de 940 g, turnată până la 900 g, deci 40 g au ieșit din sticlă. Să zicem că 15 g rămân în tigaie și pe șervețelul de hârtie după scoaterea șnițelei. Mâncarea păstrează 25 g, adică aproximativ 221 kcal. E mai mult decât cele 177 kcal ale tigăii cu legume, chiar dacă la tigaia cu legume s-a turnat mai puțin ulei la început.

Ce strică pe ascuns acest calcul și unde se potrivește o aplicație?

  • Nu presupune că uleiul și untul se convertesc la fel. Untul are 717 kcal la 100 g față de 884 pentru ulei, deci înlocuirea unuia cu celălalt într-o rețetă fără recântărire subestimează sau supraestimează totalul (USDA FoodData Central, unt).
  • Nu aplica un procent de absorbție din prăjirea în baie de ulei la o tigaie sotată. Cifrele de 12% până la 24% pentru cartofi sunt specifice prăjirii în baie de ulei și tipului de ulei folosit. O tigaie sotată cu uleiul răzuit în farfurie nu se măsoară la fel (Mahmud et al., 2023).
  • Nu sări peste cântărirea uleiului rămas în tigaie pentru mâncarea prăjită puțin adânc sau în baie de ulei. Dacă sari peste asta, înregistrezi întreaga cantitate turnată, ceea ce supraestimează felul pentru orice e scos și scurs.
  • Nu uita că uleiul spray tot are greutate. Un spray adaugă mai puțin ulei per folosire decât o lingură turnată, dar nu e zero. Aceeași metodă de cântărire a sticlei se aplică, doar că peste mai multe pulverizări până devine măsurabilă diferența.
  • Nu refolosi un procent între alimente diferite. Cifrele din studiu variază de la aliment la aliment, de la circa 0,2% până la 14% creștere de grăsime pentru cartofi la până la 40% conținut de grăsime pentru chipsuri, deci rata unui fel nu se transferă la altul (Mahmud et al., 2023).

O poză cu un fel gata gătit nu poate arăta cât ulei conține. Fotografierea meselor din Avocalo folosește un model de inteligență artificială pentru a estima alimentele, porțiile, caloriile și macronutrienții din imagine, iar utilizatorul verifică și editează estimarea înainte de a o salva. Aplicația nu cântărește mâncarea și nu poate detecta uleiul ascuns.

Acel pas de verificare e locul unde se potrivește metoda cântăririi sticlei: calculezi manual caloriile din ulei, apoi adaugi cifra la editarea estimării. Pentru calculul propriu-zis, calculatorul de calorii din ulei al site-ului preia cantitatea pusă în tigaie, ce a rămas după și numărul de porții, și le împarte exact cum face acest articol. Odată clarificat uleiul, ghidul complementar despre cum calculezi caloriile mâncării gătite acasă acoperă restul rețetei, ingredient cu ingredient.

Aplicația e gratuită de descărcat, cu abonament și perioadă de probă gratuită. O găsești pe Avocalo.

Întrebări frecvente

Uleiul de măsline, floarea-soarelui și rapiță au aceleași calorii?

Da, în esență. USDA arată 884 kcal la 100 g pentru uleiul de măsline, iar uleiul de floarea-soarelui și cel de rapiță au aceeași cifră, pentru că toate trei sunt aproape grăsime pură ca greutate. Tipul de ulei schimbă gustul și profilul de acizi grași, nu caloriile per gram.

Caloriile uleiului diferă dacă e extravirgin sau rafinat?

Cifra verificată, 884 kcal la 100 g, vine din înregistrarea USDA pentru uleiul de măsline etichetat „salad or cooking", care acoperă uleiul vândut în mod obișnuit. Rafinarea schimbă mult mai mult gustul și punctul de fum decât conținutul de grăsime, deci orice diferență de calorii la 100 g e probabil mică.

Uleiul spray are chiar mai puține calorii sau doar iese mai puțin?

E a doua variantă. Un spray eliberează mai puțin ulei per folosire decât turnarea din sticlă, dar fiecare gram din acel ulei tot are aceleași 884 kcal la 100 g. Cântărirea sticlei înainte și după câteva pulverizări arată cantitatea reală, la fel ca la uleiul turnat.

Refolosirea uleiului de prăjit schimbă cât absoarbe mâncarea?

Studiul citat raportează rate de absorbție pe aliment și tip de ulei, cum ar fi cartofii la 12% în ulei de rapiță față de 23% până la 24% în ulei de soia, dar nu raportează o cifră specifică pentru uleiul refolosit. Fără o cifră sursă pentru acest scenariu, cea mai sigură soluție rămâne să cântărești direct sticla și tigaia.

Pot folosi același calcul lingură-la-calorii pentru o tigaie sotată ca pentru prăjirea în baie de ulei?

Calculul kcal per gram e identic în ambele cazuri, pentru că uleiul are 884 kcal la 100 g indiferent de metodă. Ce diferă e cât ulei păstrează mâncarea: o tigaie sotată, răzuită în farfurie, păstrează aproape tot, în timp ce mâncarea prăjită în baie de ulei pierde o parte măsurabilă înapoi în friteuză, deci pasul de cântărire contează mai mult la prăjire.

Surse

Acest articol este publicat de Petros IT Solutions SRL. Citește politica editorială pentru cum sunt sursele și verificate cifrele, sau trimite corecturi la [email protected].

Analiza opțională ne ajută să înțelegem ce ghiduri și instrumente sunt utile. Înregistrează vizite și clicuri, niciodată valorile sau rezultatele calculatorului. Dacă accepți, Google Analytics 4 plasează cookie-uri în browserul tău, iar Google primește aceste date. Confidențialitate