Post intermitent
Proteina rupe postul intermitent?
Proteina rupe postul intermitent? Da: o linguriță de zer are 130 kcal și 24 g proteină, o masă care aparține ferestrei de alimentație.
Ghiduri

Ca să calculezi caloriile din alcool, notezi băutura manual, folosind volumul și tăria alcoolică (% vol), nu o fotografie. Alcoolul este o a patra sursă de energie, cu 7 kcal pe gram, iar aplicațiile de calorii construite în jurul glucidelor, grăsimilor și proteinelor deseori nu au o coloană pentru el. Așa că, dacă nu-l calculezi tu, caloriile băuturii ajung la glucide, la grăsimi sau dispar cu totul din calcul.
Nu e o eroare de aplicație. Etichetele alimentare din UE trebuie să declare energia folosind un set fix de factori de conversie (Regulamentul (UE) nr. 1169/2011, Anexa XIV), unde alcoolul se convertește la 7 kcal/g, față de 4 kcal/g pentru glucide și 9 kcal/g pentru grăsimi. O cameră foto vede lichid într-un pahar, nu tăria lui. De aceea eticheta trebuie citită și introdusă manual.
Eticheta oricărei băuturi alcoolice conține numărul de care ai nevoie: % vol, adică procentul din volum care este etanol pur. Înmulțești volumul cu acel procent ca să obții mililitri de etanol, apoi îi transformi în grame, apoi în calorii.
Trei constante sunt fixe. Etanolul are o densitate de 0,789 g per mililitru, o cifră folosită în calculele standard pentru băuturi. Alcoolul furnizează 7 kcal per gram, factorul de conversie stabilit de legislația europeană privind etichetarea alimentelor (Regulamentul (UE) nr. 1169/2011, Anexa XIV). Formula este deci:
volum (ml) × %vol × 0,789 g/ml × 7 kcal/g = calorii din alcool
Adaugi glucidele pe care le conține băutura, la 4 kcal per gram, și obții numărul total de calorii al băuturii. Formula funcționează pentru bere, vin, țuică sau un cocktail, atât timp cât știi volumul și tăria de pe sticlă.
Un "pahar de vin" nu are o singură mărime. Standardul american de "drink" este definit ca 14 g de alcool pur, echivalent cu 12 fl oz de bere de ~5%, 5 fl oz de vin de ~12% sau 1,5 fl oz de tărie de ~40% (NIAAA, Rethinking Drinking). Unitatea britanică este mai mică: 10 mL, adică 8 g, de alcool pur (NHS).
Niciuna dintre ele nu se potrivește exact cu ce ajunge de fapt în paharul de acasă. Kerr și colegii au documentat că băuturile turnate acasă variază ca și conținut de etanol față de aceste ipoteze standard (Kerr et al., Alcoholism: Clinical and Experimental Research, 2005). Un pahar generos la restaurant sau un pahar mai înalt acasă poate conține mai mult etanol decât volumul de referință.
De aceea o regulă de tipul "un pahar de vin are X calorii" nu ține. Măsurarea propriului pahar, în loc să te bazezi pe o porție fixă, păstrează calculul corect. Dacă cântărești și restul mesei manual, cum numeri caloriile corect acoperă aceeași metodă de măsurare, nu de presupunere.
Da, iar acestea se adaugă separat de cele din alcool. O tărie pură nu conține de obicei glucide. Înregistrarea USDA pentru băuturi spirtoase de 40 grade arată 0 g glucide per 100 g (USDA FoodData Central, fdcId 174815). Tonicul, cola, sucul sau un lichior dulce adaugă zahăr peste caloriile etanolului, la 4 kcal per gram de zahăr.
Berea și vinul au deja propriile glucide, chiar înainte de orice mixer. Înregistrarea USDA pentru vin de masă arată circa 2,6 g glucide per 100 g, alături de alcool (fdcId 174837), iar berea obișnuită circa 3,6 g per 100 g (fdcId 168746). Un vin mai dulce sau o bere aromatizată au valori și mai mari. Ca să notezi corect o băutură cu mixer, calculezi mai întâi caloriile din alcool. Apoi adaugi caloriile mixerului de pe eticheta lui sau dintr-o bază de date alimentară, ca linie separată, nu ca o singură estimare aproximativă.
O valoare de mai jos este ilustrativă, marcată ca atare: mărimile exacte (vin 150 ml, bere 500 ml, țuică 40 ml) sunt porții obișnuite, nu măsurători ale unui pahar anume. Cifrele per 100 g sunt de la USDA.
| Băutură (porție ilustrativă) | Tărie | Calorii din alcool | Calorii din glucide | Total |
|---|---|---|---|---|
| Vin, 150 ml | 13% vol | 150 × 0,13 × 0,789 × 7 ≈ 108 kcal | ~16 kcal (2,6 g/100g × 150 ml = 3,9 g × 4 kcal/g) | ~124 kcal |
| Bere, 500 ml | 5% vol | 500 × 0,05 × 0,789 × 7 ≈ 138 kcal | ~72 kcal (3,6 g/100g × 500 ml = 18 g × 4 kcal/g) | ~210 kcal |
| Țuică, 40 ml | 40% vol | 40 × 0,40 × 0,789 × 7 ≈ 88 kcal | 0 kcal | ~88 kcal |
Să urmărim rândul vinului. 150 ml de vin de 13% conține 150 × 0,13 = 19,5 ml de etanol pur. La 0,789 g/ml, asta înseamnă circa 15,4 g de alcool. La 7 kcal/g, obținem aproximativ 108 kcal, înainte de glucidele proprii paharului.
Acele glucide se adună și ele: 150 ml la 2,6 g per 100 g înseamnă 3,9 g, adică circa 16 kcal la 4 kcal/g (USDA fdcId 174837). Împreună, alcoolul și glucidele vinului dau aproximativ 124 kcal.
Rândul țuicii folosește aceiași trei pași: 40 ml × 40% = 16 ml de etanol, × 0,789 = 12,6 g, × 7 kcal/g ≈ 88 kcal (USDA fdcId 174815). Pentru că băuturile de 40 de grade nu conțin glucide, această cifră este aproape de totalul complet al băuturii, înainte de orice mixer.
Nu există un răspuns curat, pentru că alcoolul nici nu este un macronutrient. Unele aplicații permit trecerea unei băuturi ca înregistrare separată de alcool, pentru că totalul de macronutrienți tot trebuie să găsească un loc pentru acele calorii. Din relatări informale, unii utilizatori aleg să treacă alcoolul la glucide sau la grăsimi atunci când aplicația lor nu are o categorie dedicată, deși asta rămâne o soluție improvizată, nu un standard oficial.
Totalul de calorii contează mai mult decât coloana de macronutrienți în care ajunge. Dacă aplicația ta nu are o categorie pentru alcool, treci caloriile băuturii la glucide, pentru că atât glucidele cât și alcoolul sunt folosite rapid ca energie. Acceptă că numărul de grame de glucide din acea zi va ieși mai mare decât real. Ceea ce protejezi este energia totală a zilei, nu o împărțire exactă între glucide și grăsimi, pentru că o structură de macronutrienți gândită pentru glucide, grăsimi și proteine nu a fost făcută niciodată să cuprindă o a patra sursă de energie.
Pornești de la etichetă: volum și % vol. Aplici formula, volum × %vol × 0,789 × 7. Adaugi glucidele din băutură sau din mixer. Introduci numărul obținut ca aliment manual, nu încercând să-l prinzi printr-o fotografie.
Recunoașterea din fotografie a Avocalo citește ce se vede în imaginea unei mese. Nu poate vedea tăria alcoolică tipărită pe etichetă, așa că o băutură este unul dintre cazurile clare în care notarea manuală bate fotografia. Jurnalul manual al aplicației îți permite să cauți într-o bază de date alimentară construită din Open Food Facts, USDA FoodData Central și tabele naționale de compoziție a alimentelor, sau să refolosești o băutură notată anterior.
Dacă preferi să sari peste calcul, calculatorul de calorii pentru băuturi rulează aceeași formulă. Folosește volumul, tăria de pe etichetă și glucidele din pahar, iar rezultatul îl poți transfera în notarea manuală din aplicație. Notează-l în Avocalo odată ce ai numărul.
Alcoolul are calorii, 7 kcal per gram (Regulamentul UE 1169/2011, Anexa XIV), deci o băutură în timpul intervalului de post adaugă energie la fel ca mâncarea. Dacă asta înseamnă "ruperea" postului depinde de metoda de post aleasă și de regulile proprii ale cititorului, o întrebare mai largă decât calculul aritmetic din acest articol.
Apa tonică pură nu are calorii, dar tăria din pahar are. Caloriile unui vodka cu sifon vin în întregime din etanolul vodcii, aproximativ 88 kcal pentru 40 ml la 40% vol (USDA fdcId 174815), nu din mixer.
De obicei da, pentru că îmbină o tărie alcoolică mai mare cu mai mult zahăr rezidual. Ambele părți ale formulei, caloriile din etanol și cele din glucide, ies mai mari decât la un vin sec de masă, cu circa 2,6 g glucide per 100 g (USDA fdcId 174837).
Depinde de berea în cauză. Eticheta "light" înseamnă adesea mai puține grame de glucide, dar totalul de calorii depinde tot de tărie, pentru că doar alcoolul unei beri obișnuite contribuie cu circa 138 kcal per 500 ml, conform tabelului de mai sus, pe lângă circa 72 kcal din glucide (USDA fdcId 168746).
Pentru că tăria alcoolică, nu volumul, determină cea mai mare parte a diferenței. Un pahar de 150 ml la 13% vol conține mai multe calorii din alcool decât aceleași 150 ml la 9% vol, pentru că formula înmulțește volumul cu tăria înainte de conversia în calorii.
Citește mai mult pe pagina Echipei editoriale Avocalo și în politica editorială a site-ului. Ai găsit o eroare? Scrie la [email protected].
Publicat de Petros IT Solutions SRL.